fbpx

,,Naturalne spalacze” tkanki tłuszczowej

Wiele osób chcąc zgubić zbędę kilogramy, źle kieruje swoją uwagę ,,w zmianie życia na lepsze”.  Zamiast skupić się na tym jak zmienić styl życia, posiłki na talerzu czy aktywność fizyczną, w poszukiwaniu recepty do idealnej sylwetki wystukuje na klawiaturze: spalacze tłuszczu.

Dostaję dużo pytań odnośnie spalaczy tłuszczu oraz opinii na ich temat. Nie zaprzeczam, że w Internecie roi się od tego typu produktów i wiele z nich to po prostu mieszanki ziołowe. I nie jest w tym nic złego, ale nie zawsze wiemy, co oferuje nam producent, bo suplementy to nie leki i nie wymagają ustawowego monitorowania bezpieczeństwa.
W tym artykule chciałabym przedstawić Wam kilka produktów, które na pewno macie w kuchni, a nie wiecie że mogę wspomóc walkę z dodatkowymi kilogramami. Są one bezpieczne, naturalne i oprócz wpływu na masę ciała, mają wiele właściwości zdrowotnych.

Zacznijmy od filizanki z….

1.Zieloną herbatą i ekstraktów z zielonej herbaty. Pobudzają termogenezę i utlenienie tłuszczu. Główne jej składniki to kofeina i katechieny (epikatechina, galusan epikatechiny, epigalokatechina i galusan epigalokatechiny (EGCG)). Picie zielonej herbaty związane jest z utratą masy ciała, modulacją metabolizmu tłuszczów i wydatkami energetycznymi. Metaanalizy pokazują, że picie zielonej herbaty (>300mg katechin/d) spowodowało spadek masy ciała, a dodatkowo nie zaobserwowano u pacjentów efektów jojo. Zielona herbata wpływa także na poprawę zdrowia, gdyż zawarte w niej polifenole mają działanie: przeciutleniające, przeciwnadciśnieniowe, przeciwnowotworowe i hipocholesterolamiczne.

Dlatego warto do diety włączyć regularne picie zielonej herbaty w umiarkowanych ilościach- od 2-3 filiżanek.

2. Kofeina zawarta w kawie i w mniejszej ilości w herbacie to najbardziej rozpowszechniony środek pobudzający. Działanie kofeiny polega na wiązaniu i hamowaniu receptorów adenozynowych A1 i A2a. Dzięki temu dochodzi do zmniejszenia skurczu mięśni gładkich, rozszerzeniu naczyń i uwalnianiu neuroprzekaźników, które pobudzają metabolizm energetyczny.
Typowe dawki kofeiny to 100-150mg/ 2-3x dziennie.
Dlatego warto, szczególnie przed treningiem wypić filiżankę kawy.

3. Zielona kawa zawiera kwas chlorogenowy, który zwiększa metabolizm i wydatek energetyczny, obniża poziom lipidów we krwi, poprawia tolerancje glukozy. Mechanizm polega na hamowaniu enzymu lipazy trzustkowej, co powoduje zmniejszenie wchłaniania lipidów i wzrost utleniania kwasów tłuszczowych.  Warto spróbować jak smakuje zielona kawa i zamiennie pić ją ze zwykłą kawą. Zalecane dawki to 2-3 filiżanki dziennie.

4.Czerwona papryczka- zawiera KAPSAICYNĘ, o właściwościach termogenicznych. Kapsaicyna stymuluje uwalnianie katecholamin: adrenaliny i noradrenaliny z nadnerczy, które pobudzają termogenzę, poprzez oddziaływanie na receptory.

Kapsaicynoidy występujące w papryczce, pobudzają metabolizm poprzez zwiększenie wydatku energetycznego (większe spalanie kalorii) i pobudzenie procesów katabolicznych w tkance tłuszczowej (lepsza redukcja tkanki tłuszczowej). Dodawanie do posiłku 3-4 razy w tygodniu papryczki, ułatwia redukcję tkanki tłuszczowej. Jest to super opcja dla osób, które lubią ostrą kuchnie np. meksykańską. Dodatkowo nie zaobserwowano niekorzystnych skutków sercowo- naczyniowych. Jednak nie przesadzajmy z ilością chilli, gdyż w zbyt dużych ilościach może powodować nudności, wymioty, bóle brzucha i biegunkę.

5. Ziarna kakaowca składają się w około 80% z polifenoli, które regulują profil lipidowy- utrzymują prawidłowy poziom LDL i HDL, wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego,  blokują wchłanianie tłuszczu. Najczęściej występującymi polifenolami są flawanole. Flawanole wpływają na ekspresję genów związanych z procesami metabolicznymi komórki, poprawiając działanie gospodarki lipidowej i energetycznej. Katechiny (flawan-3-ole) występujące w ziarnach kakaowca zwiększają aktywność metaboliczną i zapobiegają otyłości.

6. Kurkumina zaliczana jest do ziół leczniczych. Przeciwdziała otyłości i pobudza proces termogenzy. Wykazano, że stosowanie kurkuminy powoduje wzrost ekspresji genów termogenicznych (np. UPC-1) i zawartości mitochondriów w białej tkance tłuszczowej. Dodatkowo u szczurów podawanie kurkuminy powodowało zamianę białej tkanki tłuszczowej w brunatną. Brunatna tkanka tłuszczowa (BAT) odpowiada za rozpraszanie energii w postaci ciepła, a im więcej jej mamy tym lepiej. U osób otyłych zaobserwowano jej nieprawidłowe funkcjonowanie.

Warto wzbogacać smak potrawy np. kotletów, kasz a nawet owsianki, dodatkiem kurkumy.

7. Tłuste ryby morskie bogate są w wielonienasycone kwasy tłuszczowe- EPA i DHA. Wykazano, że kwasy te stymulują termogenezę BAT, czyli procesy zwiząne z wytwarzaniem ciepła. Podawanie szczurom oleju rybiego stymulowało aktywność mitochondrialną i termogeniczą. Dodatkowo wykazano, że olej rybi zmniejsza akumulacje tłuszczu.

Dlatego warto spożywać minimum 2 razy w tygodniu tłuste ryby morskie takie jak: łosoś, makrela, sardynki, śledzie, szprotki, tuńczyk

.

8. Kwercetyna to związek polifenolowy, który występuje w cebuli, brokułach, jabłkach, jagodach, szparagach i warzywach liściastych.  Związek ten pozytywnie wpływa na metabolizm lipidów, układ sercowo-naczyniowy i zapobiega otyłości. Myszy które otrzymywały kwercetynę chronione były przed otyłością, poprzez zwiększenie wydatkowania energii i zmniejszenie stanu zapalnego. Kwercetyna osłabia adipogenezę (czyli akumulację komórek tłuszczowych), zmniejsza gromadzenie lipidów i apoptozę. Kwercetyna powoduje zwiększenie termogenzy i ekspresji UCP1. Możliwe że kwercetyna ma zdolność do brązowanie białej tkanki tłuszczowej.

Dlatego nie żałujmy do kanapek sałaty, do owsianki dodajmy jabłko, a jajecznicę przygotujmy z dodatkiem cebulki. 😀

9. Synefryna (w owocach cytrusowych) i piperyna (w czarnym pieprzu) inicjują proces rozbijania tłuszczu na mniejsze cząsteczki- tak jak noradrenalina.

Owoce cytrusowe latem to idealne rozwiązanie nie tylko ze względu na utratę masy ciała, jak również na orzeźwiające działanie w gorące dni.

Mam nadzieję, że wzbogacicie dietę w takie ,,naturalne spalacze” nie tylko w walce ze zbędnymi kilogramami, lecz także w celu zachowania znakomitego zdrowia.:) I na koniec chciałam dodać, że popijanie ciasteczka zieloną herbatą nie przyniesie efektów. Powyższe produkty to tylko element, który może wspomóc proces odchudzania. Ważne, aby w procesie utraty masy ciała uwzględnić aktywność fizyczną i deficyt kaloryczny. I nie zapominajmy, że pozytywny efekt zdrowotny przyniesie tylko wtedy, gdy będzie to połączone z odpowiednim stylem życia.

Jakbyście mieli pytania odnośnie diety lub aktywności fizycznej to piszcie w komentarzu 🙂

Źródła:

  • Stohs SJ, Badmaev V.: A Review of Natural Stimulant and Non‐stimulant Thermogenic Agents. Phytother Res. 2016 May;30(5):732-40.
  • Okla M, Kim J, Koehler K, Chung S.: Dietary Factors Promoting Brown and Beige Fat Development and Thermogenesis. Adv Nutr. 2017 May 15;8(3):473-483.
  • Frączek B., Krzywiński J., Krysztofiak H.: Dietetyka sportowa, 2019 PZWL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *