fbpx

Ultramaraton, a regeneracja. O czym trzeba pamiętać?

Ultramaraton to bieg, który w ostatnich czasach cieszy się dużym zainteresowaniem. Bieg ultra to z definicji wysiłek fizyczny trwający powyżej 6 godzin i powyżej dystansu maratonu, czyli 42,195 km. Często w środowisku biegaczy mówi się o magicznym dystansie 100 km, chociaż bieg na 50, 70 i 80 km również zalicza się do biegów ultra.

Ultramaratony zazwyczaj odbywają się w pięknych miejscach, które urzekają widokami. Większość biegaczy ultra biega nie dla wyścigu, ale dla przebywania wśród natury. Ultramaratony najczęściej odbywają się w górach lub lasach, wśród natury, w przeciwieństwie do biegów ulicznych na betonowych drogach.

Biegi długodystansowe są sporym wyzwaniem dla organizmu. Często ważną rolę odgrywa w nich „mocna głowa”, silna motywacja, pokonywanie kryzysów i słabości oraz odpowiednie odżywianie.

Jak ultramaraton wpływa na zdrowie i jak ważna jet regeneracja? Jakie strategie żywieniowe włączyć po zawodach? Tego dowiesz się po przeczytaniu tego artykułu.

Ultramaraton a wpływ na zdrowie

Biegi długodystansowe nie są obojętne dla organizmu. Bieganie wiele godzin, w różnych warunkach często zwiększa ryzyko urazów i kontuzji. Dodatkowo wielogodzinny wysiłek fizyczny jest stresorem dla organizmu, jak każda aktywność fizyczna o wyższej intensywności lub dłuższym czasie trwania. Wielogodzinny wysiłek fizyczny prowadzi do ogólnoustrojowej odpowiedzi zapalnej o niskim nasileniu oraz zmian w morfologii krwi po zakończonym wysiłku fizycznym.

Ultramaraton a gospodarka żelaza

Stan zapalny występujący po wysiłku fizycznym wpływa na metabolizm i wykorzystanie żelaza w organizmie. Jest to związane z hormonem wydzielanym przez wątrobę, czyli HEPCYDYNĄ. Hormon ten powoduje obniżenie poziomu żelaza we krwi i hamuje jego wchłanianie w przewodzie pokarmowym. Hepcydyna działo jako białko wspomagające mechanizmy obronne organizmu. Jest wydzielana po długotrwałym wysiłku fizycznym, w odpowiedzi na wydzielanie cytokiny IL-6, która pobudza procesy zapalne.

Utrata żelaza z organizmu może być związana również z innymi mechanizmami, które zachodzą podczas wysiłku fizycznego m.in. pocenie się, utrata żelaza z moczem i przez przewód pokarmowy.

Na szczęście kilka dni po zawodach, odpowiedniej regeneracji i diecie, poziom żelaza wraca do normy niezależnie od dystansu biegu.

Jakie zmiany jeszcze zachodzą po ultramaratonie i maratonie?

Po zawodach zarówno na dystansie maratonu jak i ultramaratonu zaobserwowano wzrost markerów stanu zapalnego, ferrytyny (białka magazynującego żelazo) i spadek/wzrost żelaza i TSAT (stopień wysycenia transferryny żelazem). Co więcej zmiany te były znacznie wyższe po przebiegnięciu ultramaratonu w porównaniu z maratonem.

Co ciekawe po maratonie zaobserwowano wzrost żelaza, co jest związane z hemolizą krwinek czerwonych, a po ultramaratonie spadek żelaza w związku ze zmniejszeniem ich ilości w organizmie.

Wyraźniejszy i wyższy wzrost ferrytyny był widoczny po ultramaratonie, co jest związane z większą odpowiedzią zapalną i uszkodzeniem mięśni.

W badaniach zaobserwowano wzrost liczby krwinek białych (głównie związanych z neutrofilią), wzrost monocytów oraz zaburzenie homeostazy układu odpornościowego związane ze stresem oksydacyjnym i stanem zapalnym. Zaobserwowano, że im dłuższy czas trwania wysiłku fizycznego, tym wyższy poziom stanu zapalnego.

Ultramaraton a uszkodzenie mięśni

Jedną z ważniejszych zmian jakie zachodzą po zawodach ultra jest znaczny stopień uszkodzenia mięśni. Po zawodach zarówno na dystansie maratonu jak i ultramaratonu zaobserwowano wzrost markerów uszkodzenia mięśni – kinazy kreatynowej (CK) i dehydrogenazy mleczanowej (LDH), z czego znacznie wyższy poziom był widoczny po biegu ultra. Dodatkowo bezpośrednio po biegu zaobserwowano wzrost białka CRP, które związane jest zarówno z uszkodzeniem mięśni, jak również z zaburzeniem homeostazy żelaza.

Zmiany immunologiczne

Po zawodach (w badaniu) doszło do zmian w poziomie granulocytów: neutrofili, eozynofilii, monocytów i limfocytów, które wróciły do homeostazy kilka dni po zawodach. Świadczy to, że zmiana immunologiczna ma charakter przejściowy.

Dieta po ultramaratonie

Wnioski z badań pokazują jak duże znaczenie ma odpowiednia dieta po zakończonych zawodach na dystansie ultra- i maratonu. Tak duży wysiłek fizyczny wymaga odpowiedniego przygotowania także pod kątem żywieniowym przed zawodami, w trakcie i po zawodach. To jak odżywimy nasz organizm po zawodach wpływa na to, jak szybko i efektywnie się zregenerujemy.

Ważne wskazówki żywieniowe po maratonie i ultramaratonie

  1. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią podaż energii. Okres po maratonie i ultramaratonie nie jest dobrą porą na redukcję masy ciała! Tak duży wysiłek fizyczny wymaga przede wszystkim: dostarczenia odpowiedniej ilości energii, uzupełnienia uszczuplonych zapasów glikogenu mięśniowego oraz odbudowy uszkodzonych włókien mięśniowych. Dlatego w okresie po zawodach należy zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości energii – zgodnie z zapotrzebowaniem lub nawet z lekką nadwyżką kaloryczną.
  2. Należy zadbać o odpowiednią, wyższą podaż białka. Badania pokazują wysoki poziom markerów związanych z uszkodzeniem mięśni. Dlatego niezwykle ważne jest dostarczenia makroskładnika budulcowego – czyli białka do odbudowy uszkodzonych włókien mięśniowych.

Gdzie znaleźć białko?

Białko roślinneBiałko zwierzęce
Tofu
Soczewica, ciecierzyca, groch, fasola
Makarony z roślin strączkowych
Odżywka białkowa wegańska
Komosa ryżowa
Orzechy i masło orzechowe (uwaga z ilością)
Mięso – pierś z kurczaka, indyka, wędliny drobiowe
Jajka
Nabiał – serek wiejski, twaróg, jogurt naturalny, kefir, skyr naturalny
Ryby – makrela, dorsz, łosoś, mintaj, pstrąg, halibut
Odżywka białkowa
  1. Warto zadbać o odpowiednią podaż produktów o potencjale przeciwzapalnym. Ze względu na utrzymujący się kilka dni stan zapalny warto zadbać, aby dieta miała jak najbardziej charakter przeciwzapalny. Świetnie sprawdzi się tutaj model diety śródziemnomorskiej oparty na: dużej ilości owoców i warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych, strączków, orzechów, ryb, oliwy z oliwek, niskiej podaży czerwonego mięsa, przetworzonego mięsa, słodyczy.
Produkty przeciwzapalne
PrzyprawySuszone oregano, tymianek, imbir, kurkuma, bazylia, rozmaryn, goździki,
OwoceBorówki, jagody, maliny, truskawki, wiśnie, jeżyny, owoce cytrusowe
WarzywaZielone warzywa liściaste, kalafior, kapusta, brokuł, dynia, bataty, marchew
InneKakao, herbata zielona, tłuste ryby morskie, orzechy (włoskie, migdały, pistacje), awokado
  1. W okresie po startowym warto zwiększyć podaż błonnika w diecie wybierając owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty zbożowe. Przed zawodami podaż błonnika pokarmowego najczęściej jest zmniejszona ze względu na zmniejszenie ryzyka dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Niestety taki wysiłek fizyczny pozostaje nieobojętny na pracę jelit i mikrobiotę jelitową. Warto zadbać, aby w diecie pojawił się także błonnik, który moduluje mikrobiotę jelitową.
  2. W okresie przed i po zawodach warto rozważyć wsparcie w postaci probiotyków.
  3. Warto zadbać o odpowiednią podaż węglowodanów, w celu odbudowy glikogenu mięśniowego. Warto o tym pamiętać tuż po zakończeniu wysiłku fizycznego, aby dostarczyć pierwszą dawkę energii.
  4. Po zakończonych zawodach, jak również w późniejszym etapie regeneracji, niezwykle ważne jest nawodnienie i przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej. Dlatego regularne dostarczanie dobrej jakości płynów, z minerałami jest podstawą do odpowiedniego nawodnienia.

Więcej o diecie w okresie regeneracji przeczytać w tym artykule.

Podsumowanie

Po zawodach zarówno na dystansie ultra- jak i maratonu obserwuje się stan zapalny – zależny od dystansu biegu. Stan zapalny utrzymuje się kilka dni po zakończonych zawodach. Włączenie odpowiedniej regeneracji oraz diety przeciwzapalnej, bogatej w białko świetnie wpływa na przyśpieszenie procesu regeneracji i przywrócenie homeostazy organizmu. Odżywianie odgrywa ważną rolę w procesie regeneracji.

Dieta oparta na przetworzonej żywności, słodyczach, słonych przekąskach, alkoholu przy jednoczesnym braku warzyw i owoców niestety niekorzystnie wpływa na proces regeneracji.

Jeżeli przygotowujesz się do biegu na dystansie ultra i nie wiesz jak do tego podejść pod kątem żywieniowym – zapraszam do współpracy.

Zapraszam również na mojego Instagrama.

Bibliografia

Kaufmann C, Wegberger C, Tscharre M, Haller P, Piackova E, Vujasin I, et.all: Effect of marathon and ultra-marathon on inflammation and iron homeostasis. Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports 31(4).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *