Pączek na diecie w Tłusty Czwartek

pączki, donuty, tłusty czwartek, polewa, lukier

Teraz gdy żyjemy w świecie fit, liczenia kalorii i marzeniu o idealnej sylwetce wiele osób zastanawia się, jak przeżyć ten dzień? Zakopać się w domu, by nie oglądać ludzi jedzących pączki i omijać pączkarnie, które kuszą zapachem? Na pewno nie. Jak to powiedział Paracelsus -,,Wszystko jest trucizną, decyduje tylko dawka.” Zjedzenie jednego pączka nie zaburzy twojej diety i wyznaczonych celów. Uff, ale jak to zrobić?

Kilka zasad, jak z głową zjeść pączka bez wyrzutów sumienia:

  1. Według IŻŻ 10% energii może pochodzić z cukrów prostych, więc jeżeli twoje zapotrzebowanie energetyczne wynosi 2000 kcal to 200kcal może pochodzić z cukrów prostych. Jeden pączek o wadze 70g dostarcza 43g węglowodanów, co stanowi 173 kcal. Także głównym źródłem cukrów prostych tego dnia może być pączek.
  2. Jeden pączek to około 400kcal, co stanowi kaloryczność standardowego śniadania. Inne posiłki staraj się skomponować tak, aby dostarczały dużej ilości witamin i składników mineralnych. Warto postawić na zbilansowane posiłki, zawierające warzywa, kasze, zdrowe oleje, pełnoziarniste produkty zbożowe.
  3. Warto w ten dzień wybrać się na długi spacer, rower lub wybrać ulubioną aktywność fizyczną. Uwierz, że po takiej dawce energii trening to będzie sama przyjemność 🙂
  4. Nie bój się, że po zjedzeniu pączka przytyjesz. To nie konkretna grupa produktów sprawia, że tyjesz (w tym przypadku pączek) lecz nadmiar kalorii. Jeżeli nie przekroczysz swojego zapotrzebowania energetycznego nie obudzisz się w piątek z 5cm więcej w pasie.
  5. Ważny jest umiar. Pamiętaj, że drugi czy trzeci pączek smakuje tak samo jak pierwszy. Dlatego delektuj się jednym pączkiem.
  6. Według diety śródziemnomorskiej posiłki warto spożywać w gronie przyjaciół i rodziny. Jedzenie to także przyjemność, dlatego warto dbać o sferę psychiczną i społeczną. Tłusty czwartek to super okazja, żeby spotkać się z osobami, dla których nie mamy czasu na co dzień. Czy zjedzenie pysznego pączka przy kawie z przyjaciółką nie zapewni udanego dnia?

Tłusty czwartek to dzień, który przypada tylko raz w roku. Więc jeżeli obawiasz się, że zaburzy to twoją dietę, mam nadzieję, że przekonałam Cię, że tak nie jest. Wszystko jest dla ludzi, a jeden pączek może tylko poprawić twoje zdrowie psychiczne.

Przyłącz się do konwersacji

  1. Avatar
  2. Klaudia

2 komentarze

  1. Klaudiunia, jestes wielka!! Dzisiaj juz wiem ze jutro zjem dwa!! 🙂 ale to tez dlatego, ze juto jestem na kolejnym treningu V-line Cosmedica Szczecin 🙂😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *