Przygotowałam coś dla fanów wytrawnych śniadań – zdrowe gofry z cukinii z wiosennym twarożkiem. Gofry są syte, pełnowartościowe i zawierają sporo warzyw.
Świetnie sprawdzą się jako śniadanie dla osób z isnulinoopornością, cukrzycą, PCOS i niedoczynnością tarczycy. Mają niski ładunek glikemiczny i dużo błonnika pokarmowego.
Całość przygotowałam z użyciem mąki razowej pełnoziarnistej.
Polecam wypróbować takie danie nie tylko na śniadanie, ale świetnie sprawi się również jako kolacja.

Składniki na gofry z cukinii
- 100g cukinii
- 1 jajko
- 40g mąki żytniej pełnoziarnistej
- 1 plasterek wędliny drobiowej
- 0,5 plastra sera żółtego (zamiennie można dodać mozzarellę light)
- 100g twarogu
- 3 łyżki jogurtu naturalnego
- 0,5 ogórka
- szczypiorek
Sposób przygotowania:
Cukinię zetrzeć na tarce o grubych oczkach, wymieszać z jajkiem, mąką, pokrojoną w plasterki wędliną i serem. Masę rozprowadzić po nagrzanej gofrownicy. Piec do chrupkości.
Ogórka pokroić w drobną kostkę wymieszać z posiekanym szczypiorkiem, twarogiem i jogurtem. Przyprawić pieprzem i solą. Zamiast ogórka polecam również tartą rzodkiewkę.
Wartość odżywcza w całej porcji
- Wartość energetyczna: 440 kcal
- Białko – 44g
- Tłuszcze – 10g
- Węglowodany – 44g

Dlaczego takie śniadanie świetnie się sprawdzi u osób z insulinooprnością, PCOS i cukrzycą?
Zdrowe gofry z cukinii:
- Mają niski ładunek glikemiczny, dzięki czemu po spożyciu nie dochodzi do gwałtownych skoków glukozy i insuliny we krwi.
- Zawierają ponad 200g warzyw, które zawierają składniki mineralne, witaminy i błonnik pokarmowy. Dodatek cukinii, która jest warzywem niskokalorycznym zwiększa objętość posiłku, a tym samym sytość poposiłkową.
- Składają się z mąki żytniej pełnoziarnistej, dzięki czemu mają więcej błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych w porównaniu z mąką pszenną.
- Zawierają również produkty będące źródłem białka (jogurt i twaróg chudy). Białko i tłuszcze są makroskładnikami, które obniżają ładunek glikemiczny posiłku.
- Są smaczne i oryginalne. Takie urozmaicenie w diecie pozwala łatwiej wprowadzić nawyki żywieniowe, zmieniając tylko niektóre składniki. Dlatego osoba z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej dalej może się cieszyć pysznymi posiłkami bez poczucia straty.
Na koniec
Dodatkowo przygotowałam również ten przepis w formie nagrania wideo. Zapraszam Cię na mój kanał na youtube, w którym przedstawiam pyszne i zdrowe propozycje na posiłki.
A może potrzebujesz indywidualnego jadłospisu z włączeniem pysznych posiłków do twojej diety? Zapraszam do kontaktu!